Szukaj na tym blogu

środa, 12 grudnia 2012

12. Konserwacja komputera i systemu

System operacyjny - najważniejszy program w komputerze. Zadania:

  • organizacja i zarządzanie pamięcią komputera,
  • tworzenie środowiska do uruchomienia innych programów,
  • umożliwianie komunikacji użytkownika z komputerem i komputera z użytkownikiem,
  • podłączanie komputera do sieci,
  • informowanie o błędach oprogramowania i systemu.
Partycja - logiczny fragment dysku, który można sformatować w systemie plików.

Zadanie:
Jakie rozszerzenia mają pliki Windows?
Pliki muzyczne: AIF, MID, MP3, MPEG3, WAVE, WMA
Filmy komputerowe i animacje: ASF, AVI, DAT, MOV, BMP, JPEG, PNG, MPG
Pliki skompresowane (archiwa): ACE, ARJ, CAB, RAR, ZIP
Pliki tekstowe: TXT.

środa, 5 grudnia 2012

11. Cechy charakterystyczne niektórych podzespołów komputerowych

Procesor - posiada określone parametry:


  • nazwa firmy, np INTEL/AMD
  • ilość procesorów - rdzeni, np I3
  • częstotliwość pracy procesora (wyrażana w gigaherzach)
1 GHz to 1 000 000 000 Hz
 
Pamięć wewnętrzna -- współpracuje z procesorem.
Pamięć RAM -Jest pamięcią nietrwałą, dane są zapisane jedynie podczas pracy komputera.
Pamięć ROM - zapisane są w niej procesy startowe komputera.
Pamięć zewnętrzna - w jej skład wchodzi dysk twardy. Może ona na stałe przechowywać dane.
Dysk twardy - przechowuje dane na trwałe. By pracował prawidłowo, musi być w stabilnej pozycji.
Dyski SSD - stworzone z myślą o laptopach.
Pamięć typu flash - pendrivy.
Pamięci optyczne - CD, DVD, BLURAY.
 
 Do CD i DVD używa się lasera koloru czerwonego, natomiast do płyt BLURAY niebieskiego. Dzięki temu różnią się pojemnością.
Pojemność:
1 bajt to 8 bitów
1 kilobajt to 1024 bajty
1 megabajt to 1024 kilobajty
1 gigabajt to 1024 megabajty
1 terabajt to 1024 gigabajty

środa, 28 listopada 2012

10. Komputer i spółka

BUDOWA KOMPUTERA 



1) Płyta główna obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.
W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. 


2) Mikroprocesor  układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.


3) Pamięć RAM  podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy




4) Zasilacz urządzenie, które służy do przetwarzania napięcia przemiennego dostarczanego z sieci energetycznej na niskie napięcia stałe, niezbędne do pracy pozostałych komponentów komputera. 



5) Dysk twardyrodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych.


6) Napęd optycznyjest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje, dane na tzw. nośnikach optycznych. Do najpopularniejszych napędów optycznych zalicza się (chronologicznie):

  • CD-ROM
  • nagrywarka CD
  • DVD-ROM 
  • combo CD/DVD 
  • nagrywarka DVD 
  • combo Blu-Ray
  • nagrywarka Blu-Ray



7) Karta grafiki - karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.
Podzespół ten jest też nazywany kartą VGA.


8) Porty WE/ WR  -  gniazdo w komputerze służące do podłączania urządzeń peryferyjnych i przesyłania danych między nimi a komputerem.

 

9) Obudowa komputerato najczęściej metalowa (stalowa lub aluminiowa) z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie prostopadłościanu, umożliwiająca umieszczenie i zamocowanie najważniejszych elementów komputera. Nowa obudowa jest rzadko sprzedawana łącznie z zasilaczem komputera
 

środa, 21 listopada 2012

9. Prawo autorskie

1) Prawo autorskie 
(ang. copyright, symbol: ©) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo normy prawne upoważniające autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.



Utwór
każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Każdy utwór tak rozumiany jest chroniony przez prawo od samego początku jego powstania, nawet gdy jest nieukończony. Autor utworu nabywa prawo do ochrony automatycznie bez konieczności dopełnienia jakichkolwiek starań i formalności. 



2) Odpowiedzialność karna

  • rozpowszechnianie utworu bez zgody – kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
  • rozpowszechnianie w celu uzyskania korzyści majątkowej – kara pozbawienia wolności do lat 3,
  • gdy rozpowszechnianie stanowi stałe źródło dochodu albo określona osoba kieruje lub organizuje tego rodzaju działalność – kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5,
  • gdy sprawca działa nieumyślnie – kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Naruszający prawa autorskie może być także pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej, twórca może zażądać m.in.
  • zaniechania naruszeń;
  • usunięcia skutków naruszenia;
  • naprawienia szkody (na zasadach ogólnych lub poprzez zapłatę dwu-, a w przypadku zawinionego naruszenia trzykrotności wynagrodzenia, jakie byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu);
  • wydania uzyskanych korzyści;
  • oświadczenia odpowiedniej treści, zamieszczonego w prasie.

wtorek, 20 listopada 2012

8. Licencja

Licencja -   dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z utworu jako dobra, którego dana licencja dotyczy. Właściciel praw autorskichznaku handlowego lub patentu może (i często to robi) wymagać od innych posiadania licencji jako warunku użytkowania lub reprodukowania licencjonowanego utworu.

1) TYPY LICENCJI:


Freeware- 
licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).Programy na licencji freeware mogą być nieodpłatnie wykorzystywane, jednak zabrania się czerpania korzyści finansowych z ich dystrybucji przez osoby trzecie.


  
 

Public Domain -  twórca przekazuje produkt nieodpłatnie jako swego rodzaju dobro publiczne, zrzekając się jednocześnie praw majątkowych.


AdwareRozumiane w tym sensie Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawiera funkcję wyświetlającą reklamy, zwykle w postaci bannerów. Wydawca oprogramowania zarabia właśnie na tych reklamach.

Cardware Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo: w zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im kartkę pocztową (najczęściej z miejscowości, w której mieszka).

Gnu program objęty tą licencją musi być rozpowszechniany wraz z kodem źródłowym, ponieważ każdy ma prawo go modyfikować i udoskonalać. Taki rodzaj licencji jest najczęściej spotykany w środowisku Linuksa.

Shareware  to rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników. Czasami po okresie próbnym (wersja trial) lub po określonej liczbie uruchomień (limit uruchomień) za taki program trzeba płacić lub zrezygnować z korzystania z niego.

Demozubożona przez autorów wersja programu, która jest udostępniana bezpłatnie w celu rozreklamowania produktu

Trialrodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni). Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program to rejestracja albo usunięcie z dysku twardego.

OEMnajczęściej nazwa ta jest stosowana w odniesieniu do producentów komputerów osobistych, gdy sprzedają je wyłącznie wraz z oprogramowaniem , w tym przypadku nierozerwalnie związanym z komputerem (lub jego częścią), na którym jest ono zainstalowane (nie wolno go przenosić na inne komputery oraz odsprzedawać niezależnie)

Donationware -   Oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem, że licencjobiorca zapłaci autorowi symboliczną kwotę. Wielkość opłaty zależy od licencjobiorcy.

Abandonware -   oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi. Spotyka się również użycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu.

Firmwarelicencja ta obejmuje oprogramowanie sterujące sprzętem komputerowym, które jest umieszczone w nim na stałe, np. we wlutowanym układzie pamięci.

Licencja jednostanowiskowa 
- uprawnia do zainstalowania programu tylko na jednym komputerze i zakazuje dalszego jego udostępniania (jak zawsze możesz jednak sporządzić jedną kopię zapasową).

Licencja grupowazezwala na użytkowanie programu w sieci lub zestawie komputerów, przy czym zazwyczaj jest określona ich maksymalna liczba.

środa, 31 października 2012

7. Usługi z litera "e"

 Najczęściej spotykane e-usługi:
* e-finanse (np. płatności,
* e-handel
* e-praca
* e-nauka
* e-komunikacja
* e-turystyka
* e-logistyka
* e-biznes
* e-ubezpieczenia
* e-kultura
* e-zdrowie
* e-porównywarki

Zalety e-usług:
- minimalizacja kosztów
- mniejsze koszty wynajmu pomieszczeń potrzebnych do działania usługi
- niższe ceny towarów i usług w firmach internetowych
- bardzo szybka wymiana informacji
- możliwość kontaktu online

 

wtorek, 30 października 2012

6. Sposoby komunikowania sie

1) SMS i MMS

SMS - usługa przysyłania krótkich wiadomości tekstowych w sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest także wprowadzana do sieci telefonii stacjonarnej.



MMS-  rozszerzenie funkcji SMS i EMS, pozwala na dodatkowe przesyłanie filmów, wideoklipów, muzyki, obrazków, zdjęć itp. Jest to tak zwana wiadomość multimedialna



2) IRC - jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą. Na ekranie użytkownika przewijają się od dołu do góry ekranu komunikaty wysyłane przez osoby piszące na danym kanale. Komunikaty te pojawiają się zaraz po ich wysłaniu, a ich kolejność jest identyczna z kolejnością napływania do serwera. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozmowy osób przebywających w jednym pomieszczeniu.





3) CZAT -  rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych. jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników.



4) GADU - GADU - to komunikator internetowy opracowany przez firmę GG Network. Gadu-Gadu ma około 6 milionów unikatowych użytkowników , którzy wysyłają do 300 milionów wiadomości dziennie.




5) SKYPE - komunikator internetowy oparty na technologii peer -to- peer.  Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.




6) GRUPY DYSKUSYJNE - w Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e - maili, grup Usenetowych, grup  i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.




7) FORA DYSKUSYJNE - to przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowejFora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale.



8) FACEBOOK -  serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku roku liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów. Projekt został uruchomiony 4 lutego 2004 na Uniwersytecie Harvarda (w stanie Massachusetts) i był początkowo przeznaczony przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych.



niedziela, 7 października 2012

5. Korespondencja elektroniczna

Poczta elektroniczna to usluga przesylania przez siec wiadomosci w postaci elektronicznej.

List elektroniczny to wiadomosc tekstowa przeznaczona dla konkretnego odbiorcy i wysylana za pomoca internetu, do ktorej mozna dolaczac pliki zewnetrzne.

Aby utworzyc wlasne konto pocztowe, musisz:
- odszukac serwis oferujacy mozliwosc zalozenia konta pocztowego,
- na stronie serwisu odnalezc dzial zwiazany z poczta,
- wybrac opcje Zaloz konto lub podobna.

W adresie nie mozna stosowac polskich liter.

* Mozesz miec wiecej niz jeden adres poczty elektronicznej.
* Warto miec co najmniej dwa adresy pocztowe - jeden do waznej korespondencji, i drugi roboczy.
* Zakladajac wlasne konto pocztowe, nie musisz podawac swoich prawdziwych danych osobowych.

CECHY DOBREGO HASLA

Dobre haslo powinno:
- zawierac minimum 8 znakow;
- zawierac male i wielkie litery, cyfre lub znak specjalny;
- byc zmieniane co jakis czas.

Dobre haslo nie powinno:
- ograniczac sie do jednego slowa;
- byc kombinacja sasiadujacych znakow na klawiaturze;
- zawierac naszych osobistych danych;
- byc stosowane do zabezpieczenia kilku serwisow itp.

Znacznie latwiej korzystac z poczty elektronicznej za pomoca wyspecjalizowanego programu do obslugi poczty. Najbardziej znane programy pocztowe to:
- Mozilla Thunderbird
- Windows Live Mail
- Apple Mail
- Eudora
- PostBox Express
- The Bat!

Jak poprawnie redagowac listy
* Kazdy list powinien skladac sie z 3 elementow - adresu odbiorcy, tematu listu i tresci.
* Tresc listu powinna zaczynac sie krotkim powitaniem oraz konczyc pozdrowieniem i podpisem.
* Nie rob wciec jak w edytorze tekstu. Fragmenty listu oddzielaj pustymi wierszami.
* Pisz krotko i rzeczowo. Gdy uzywasz opcji Odpowiedz pisz pod wypowiedzia nadawcy.
* Sprawdzaj poprawnosc pisowni.
* Staraj sie nie uzywac opcji Odpowiedz wszystkim.
* Wysylajac list do kilk osob jednoczesnie umiesc ich adresy w polu Kopia ukryta.
* Nie uzywaj formatu HTML
* Pakuj pliki przed ich zalaczeniem do listu.

List mozesz ozdobic:
- emotikonami,
- zalacznikami
- papeteriami



wtorek, 2 października 2012

4. Rozwiązywanie problemów.

Opis słowny algorytmu wydawania reszty.

Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4


wtorek, 25 września 2012

3. Wyszukiwanie informacji

Przede wszystkim...
1. Każde słowo ma znaczenie. Zazwyczaj uwzględnione zostaną wszystkie wpisane słowa.
2. Wielkość liter nie ma znaczenia.
3. Znaki przestankowe oraz specjalne są traktowane specjalnie lub ignorowane.

Poza tym...
4. Pytaj wprost. 
5. Użyj słów, które Twoim zdaniem najprawdopodobniej znajdują się na takiej stronie.
6. Użyj jak najmniejszej liczby słów.
7. Im bardziej unikatowe słowo, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania trafnych wyników.



* Umieszczając grupę wyrazów w cudzysłowie, informujesz Google, że chcesz wyszukać właśnie te wyrazy, w podanej kolejności.
* Znak minusa - umieszczony przed hasłem sugeruje wyszukiwarce, że w wynikach wyszukiwania nie życzysz sobie uwzględniania stron zawierających ten wyraz.
* Umieszczając znak + bezpośrednio przed wyrazem, możesz poinformować Google, że wyniki mają dokładnie odpowiadać wpisanemu wyrazowi.
* Domyślnie wyszukiwarka uwzględnia wszystkie wyrazy zapytania. Aby zezwolić na znajdowanie stron zawierających tylko niektóre z nich, użyj operatora OR.

wtorek, 18 września 2012

2. Usługi internetowe - WWW

 


Czym jest internet?
To ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W sensie logicznym, Internet to przestrzeń adresowa zrealizowana przy wykorzystaniu protokołu komunikacyjnego IP, działająca w oparciu o specjalistyczny sprzęt sieciowy oraz istniejącą już infrastrukturę telekomunikacyjną.

Usługi sieciowe
Usługi świadczona poprzez sieć telekomunikacyjną, a w tym sieć komputerową, w szczególności przez Internet.

Jakie korzyści daje nam internet?
- Szybki i łatwy dostęp do aktualnych informacji
- Możliwość komunikacji na odległość
- Dostęp do banków, sklepów, urzędów itp. bez wychodzenia z domu
- Dostęp do zasobów publicznych
- Bogata oferta pracy i nauki na odległość
- Możliwość urozmaiconego spędzania czasu

Zagrożenia w internecie
- Naruszenie naszej anonimowości
- Rozpowszechnianie nielegalnych treści (cyberprzemoc, grooming)
- Włamania sieciowe (cyberwłamywacze, koń trojański)
- Sekty i pedofile
- Uzależnienie od internetu
- Robaki internetowe

Zad. 1 str. 39
1. Wymień co najmniej 4 drogi, jakimi wirus może się dostać do Twojego komputera.

-  Makra są częścią dokumentów Office
-  Wirusy bootsektora uaktywniają się przy starcie systemu tylko wtedy, gdy zainfekowana dyskietka przez przypadek znajduje się w napędzie
- Wirusy multipartite wykorzystują jednocześnie wiele z dotychczas znanych technik, są na przykład jednocześnie wirusami plików i bootsektora
-  W przypadku wirusów plików sprawa jest stosunkowo prosta - otrzymujesz skądś zainfekowany program i uruchamiasz go. W ten sposób uaktywniasz wirusa, który infekuje kolejne pliki lub instaluje się w systemie

Zad. 2 str. 39
2. Jakie rodzaje wirusów i robaków internetowych możesz wymienić?

- Wirus Plikowy
- Wirus Makro
- Wirus Retro
- Wirus Pocztowy
- Wirus Polimorficzny 
- Wirus Bootsektora
- Dialer
- Koń trojański 
- Skaner heurystyczny 
- Exploit 
- Keyloggery




 

środa, 12 września 2012

1. Co to jest informatyka?

Co to jest informatyka?
 Dyscyplina nauki, zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. 

Co to jest technologia informacyjna?
 Jedna z dziedzin informatyki, łącząca telekomunikację, narzędzia i inne technologie związane z informacją. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzi, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać,gromadzić, zarządzać i przekazywać innym ludziom.

Co to jest społeczeństwo informacyjne?
 Terminem tym określa się społeczeństwo, w którym towarem staje się informacja traktowana jako szczególne dobro niematerialne, równoważne lub cenniejsze nawet od dóbr materialnych. Przewiduje się rozwój usług związanych z 3P (przesyłanie, przetwarzanie, przechowywanie informacji).